Data:22 października 2024 6:35

Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – na co się zdecydować?

Wielu przedsiębiorców, którzy planują zakup pojazdu osobowego do swojej firmy, zastanawia się, czy wybrać leasing czy wynajem długoterminowy. Która opcja będzie najkorzystniejsza? Poniżej porównujemy wynajem i leasing.

Wykup czy brak wykupu

Opcja wykupu jest tym, co odróżnia leasing od wynajmu długoterminowego. Po wygaśnięciu umowy z leasingodawcą można przejąć używany pojazd na własność. Wymagane jest uiszczenie opłaty. Najczęściej wykup odbywa się po symbolicznej cenie, np. kilku procent pierwotnej wartości. W przypadku wynajmu długoterminowego samochód zwracany jest na koniec właścicielowi, którym jest wynajmujący. Wynajmujący. Teoretycznie wykup jest możliwy, ale zdarza się bardzo rzadko. Leasingodawcy oczekują otrzymania wysokiej kwoty, która jest zbliżona do wartości pojazdu na koniec.

Czas trwania umowy

Umowy leasingowe mogą być zawierane na różne okresy, w zależności od rodzaju i kwoty finansowania. Leasing finansowy nie ma minimalnego limitu czasu trwania. Może on wynosić zaledwie sześć miesięcy. Minimalny okres umowy dla wariantu operacyjnego wynosi 2 lata. Finansiści oferują umowy z maksymalnym okresem 5, 6, a nawet 7 lat. Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym oferują umowy na okres od 2 do 4 lat.

Brak zaliczki lub niewielka kwota jako zaliczka

Większość firm oferujących leasing samochodów osobowych wymaga od klienta opłacenia pierwszego czynszu. Po opłaceniu czynszu inicjalnego może on przystąpić do realizacji umowy. Czynsz inicjalny wynosi zazwyczaj od 10 do 20 procent, ale może być niższy lub wyższy. Leasing dla nowych firm często obejmuje symboliczne opłaty wstępne. Długoterminowy leasing nie wymaga czynszu inicjalnego, ale czasami jest on oferowany w reklamach, zazwyczaj w celu pokazania najniższej miesięcznej opłaty za wynajem.

Opłata za użytkowanie lub spłata wartości

Leasingobiorca przy każdej racie spłaca wartość pojazdu powiększoną o marżę leasingodawcy. W przypadku leasingu leasingobiorca nie płaci wartości samochodu, a jedynie marżę. Miesięczna rata najmu jest zatem niższa niż rata leasingu. Dzieje się tak, gdy nie wykupujesz pojazdu po zakończeniu umowy i zwracasz go leasingodawcy.

jazda samochodem

Korzystanie z samochodu jest bezpłatne lub ograniczone

Klienci wybierający leasing z wykupem mają większą swobodę w użytkowaniu samochodu niż ci, którzy go wynajmują. Leasingodawca może teoretycznie określić pewne zasady postępowania, ale w praktyce najprawdopodobniej będziesz dysponować samochodem jak własnym. W przypadku wynajmu długoterminowego obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące użytkowania. Pojazd musi zostać zwrócony w dobrym stanie, bez śladów nadmiernego użytkowania. W przeciwnym razie może zostać naliczona kara. Wypożyczone samochody podlegają ograniczeniom w zależności od przebiegu. W przypadku przekroczenia obliczonego limitu naliczane są dopłaty.

Usługi dodatkowe

Zakres usług oferowanych w ramach wynajmu długoterminowego i leasingu samochodu na własny użytek również się różni. W pierwszym przypadku są one mocno ograniczone. Finansujący wliczają w raty między innymi ubezpieczenie. Dodatkowe usługi dostępne są za opłatą. W przypadku leasingu długoterminowego wachlarz dodatków jest szerszy. Miesięczna rata zawiera wiele dodatków, takich jak wymiana opon, opłaty serwisowe czy ubezpieczenie. Należy również pamiętać, że wynajem samochodu często wymaga wykupienia dodatkowych usług.

Dla kogo przeznaczony jest leasing?

Leasing pojazdu to dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić samochód w symbolicznej cenie dla swojej firmy. Każdy, kto ceni sobie swobodę w użytkowaniu samochodu, również znajdzie w nim coś dla siebie. Leasing polecany jest tym, którzy chcą uniknąć limitu przejechanych kilometrów i postawić na uproszczone procedury. To najlepsza opcja dla małych firm. Leasing jest też tańszy od wynajmu długoterminowego, jeśli porównać koszty finansowania. Można powiedzieć, że leasing to rozwiązanie dla oszczędnych.

Dla kogo jest leasing?

Wynajem długoterminowy samochodu to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą cieszyć się dodatkowymi udogodnieniami, ale chcą i są w stanie za nie zapłacić. Jedna stała miesięczna opłata pokrywa wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem samochodu, z wyjątkiem paliwa. Wynajem jest lepszą opcją dla tych, którzy nie chcą kłopotów ze znalezieniem kupca, jeśli zdecydują się sprzedać pojazd na koniec.

Chociaż są one podobne, leasing i wynajem długoterminowy bardzo się od siebie różnią. O tym, które rozwiązanie wybrać, decydują osobiste preferencje. Leasing polecamy tym, którym zależy na oszczędności i swobodzie użytkowania. Wynajem to najlepsza opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę i łatwość rozliczeń. Warto porównać koszty leasingu i wynajmu, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji, która opcja finansowania jest dla nas najlepsza.