Aby rozwijać swoją działalność, przedsiębiorcy zawsze szukają sposobów na utrzymanie płynności finansowej. Aby to osiągnąć, wdrażają różne środki optymalizacji podatkowej. Starają się zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. Aby to zrobić, tworzą schronienie podatkowe. Co to jest i jak działa w przypadku leasingu?
Czym jest osłona podatkowa?
Efekt tarczy podatkowej to zjawisko polegające na obniżeniu wysokości podatku dochodowego poprzez wykorzystanie kapitału zewnętrznego do finansowania firmy. Podatek jest wówczas pomniejszany o wydatki związane z wykorzystaniem środków pochodzących od finansującego. Co można zaksięgować w ten sposób? Wydatki składające się na tarczę podatkową to odsetki od kredytu, inne opłaty leasingowe oraz amortyzacja środków trwałych.
Kto może skorzystać z tarczy podatkowej?
Tarcza podatkowa nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Zastosowanie tarczy podatkowej zależy od wybranego przez spółkę rodzaju opodatkowania. Z tarczy można skorzystać tylko wtedy, gdy podatek dochodowy rozliczany jest na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatku liniowego.
Tarcza podatkowa dla leasingu operacyjnego
Jeśli przedsiębiorca wybierze leasing operacyjny, możliwe jest odliczenie opłaty wstępnej. Czynsz inicjalny oraz cała opłata leasingowa - kapitał i odsetki - mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorca może również odliczyć podatek VAT doliczony do opłaty wstępnej.
Aby obliczyć tarczę podatkową przy pełnym odliczeniu VAT, należy znać wartość, podatek dochodowy, czynsz inicjalny oraz liczbę zaplanowanych rat. Jak jednak ją obliczyć w przypadku częściowego odliczenia? Ta opcja jest bardziej skomplikowana i występuje, gdy umowa dotyczy pojazdu osobowego. W takim przypadku nieodliczona część VAT będzie kosztem uzyskania przychodu.
Tarcza podatkowa dla leasingu finansowego
Leasing finansowy również podlega tarczy podatkowej. Leasingowany pojazd może być amortyzowany przez przedsiębiorców, którzy się na to zdecydują. W przypadku korzystania z leasingu finansowego podatek VAT opłacany jest jednocześnie z opłatą wstępną. Podobna płatność również dokonywana jest tylko raz. Małym firmom przysługuje prawo do jednorazowej amortyzacji w wysokości do 50 000 euro rocznie. Zakup pojazdu można więc potraktować jako jednorazowy wydatek i odliczyć podatek VAT. Spłata jest rozłożona w czasie, a odsetki są rejestrowane jako koszt.
Chcąc zaoszczędzić na podatku dochodowym, warto zastąpić rzeczy możliwe do sfinansowania poza firmą tymi, które można opłacić z własnych środków. Leasing jest najwygodniejszą i najprostszą opcją dla tych, którzy chcą skorzystać z tarczy podatkowej. Jeśli przedsiębiorca wybierze leasing operacyjny, do kosztów uzyskania przychodu zaliczy nie tylko raty, ale nawet koszt paliwa i ubezpieczenia. Przy leasingu finansowym VAT można odliczyć tylko raz. W zasadzie można powiedzieć, że korzysta się z pojazdu za darmo. Opłaty zwracają się w postaci niższego podatku dochodowego.