Data:22 października 2024 6:32

Oprocentowanie leasingu – lepiej wybrać stałe czy zmienne?

Finansowanie leasingowe może być realizowane ze stałą lub zmienną stopą procentową. Pierwsza z nich to stała płatność przez cały okres obowiązywania umowy. Drugi rodzaj to zmienna kwota należna finansującemu. Który rodzaj jest bardziej opłacalny?

Jakie są różne rodzaje stóp procentowych?

Leasingodawcy określają koszt udzielenia finansowania w oparciu o Wibor 3M lub 1M. Ich poziom jest w dużej mierze determinowany przez stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego.

Stałe stopy procentowe gwarantują, że miesięczna rata pozostanie taka sama przez cały okres leasingu. Charakteryzują się one jednak wyższymi kosztami początkowymi niż propozycje ze zmiennym oprocentowaniem. W przeciwieństwie do umów ze zmiennym oprocentowaniem, które początkowo są tańsze, posiadają element niepewności przez cały okres trwania umowy. Jeśli stopy Wibor wzrosną, płatność również wzrośnie. Istnieje możliwość, że miesięczna rata spadnie wraz ze spadkiem stóp procentowych.

Wybierając zmienną stopę procentową, ważne jest, aby wybrać leasingodawcę, który poprzez odpowiednie zapisy w umowie zagwarantuje, że rata będzie rosła i malała automatycznie wraz ze spadkiem Wibor. Należy również pamiętać, że wiele firm leasingowych posiada klauzule, które stanowią, że wysokość raty jest uzależniona od decyzji firmy leasingowej. Nie zawsze jest to w najlepszym interesie klienta.

Zmienna stopa procentowa jest również opcją domyślną. Korzystają z niej wszyscy leasingodawcy. Nie wszystkie firmy oferują leasing ze stałą stopą procentową.

Kiedy bardziej opłacalne jest oprocentowanie zmienne, a kiedy stałe?

Pod tym względem wiele zależy od poziomu stóp procentowych w momencie zawierania umowy, a także od możliwości przewidywania ich przyszłego rozwoju. Gdy stopy są wysokie, a z rynku płyną sygnały, że mogą one spadać, najlepiej zdecydować się na leasing ze zmienną stopą procentową. Jeśli stopy są niskie i istnieją również oznaki, że w przyszłości wzrosną, najlepiej jest skorzystać z oferty ze stałą stopą procentową. Ważne jest, aby upewnić się, że propozycja ze stałą stopą nie jest zbyt droga.

leasing

Sprawdź, czy oferta stałego oprocentowania jest tego warta

Należy również rozważyć atrakcyjność i wartość oferty. Zazwyczaj propozycje ze stałym oprocentowaniem są droższe niż te ze zmiennym. Warto rozważyć stałą stopę procentową, jeśli różnica jest stosunkowo niewielka. Jeśli stała stopa procentowa jest znacznie wyższa niż propozycja ze zmienną stopą procentową, to nie warto podpisywać umowy.

Potrzebujesz więcej porad dotyczących leasingu? Bądź na bieżąco z naszymi artykułami!

Jaka jest dopuszczalna różnica pomiędzy wymienionymi opcjami finansowania? Trudno mi podać konkretne wartości. Ważnym czynnikiem jest czas zawarcia umowy oraz prognozy ekonomiczne na najbliższy okres. Warto rozważyć ofertę stałą, jeśli będzie ona kosztować więcej od zmiennej o 0,5 do 1 punktu procentowego. Jeśli jednak różnica jest większa, nie warto jej rozważać.

Jakie są najpopularniejsze stawki leasingu? Zdecydowana większość leasingobiorców podpisuje umowy ze zmiennym oprocentowaniem. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że firmy leasingowe domyślnie oferują finansowanie ze stałym oprocentowaniem. Nie wszyscy leasingodawcy oferują finansowanie ze stałym oprocentowaniem. Porównaj dwie opłaty oferowane przez leasingodawcę. Którą stopę procentową wybrać? Możesz odpowiedzieć na to pytanie, sprawdzając aktualne stopy procentowe i oceniając, czy będą one spadać. Wówczas będziesz mógł wybrać ofertę, która jest najkorzystniejsza.