Leasing operacyjny to świetna opcja, ale ma jedną wadę: musisz podpisać umowę, która obejmuje co najmniej 40% okresu amortyzacji. Przedsiębiorcy, którzy chcą zrezygnować z leasingu przed końcem tego okresu, mogą wybrać cesję. Na czym opiera się to rozwiązanie?
Podstawowe informacje o cesji leasingu
Cesja to przeniesienie umowy leasingu na nową firmę, najczęściej w zamian za jakąś formę rekompensaty. Jest to przejęcie umowy z leasingobiorcą przez innego przedsiębiorcę. Cesja leasingu pozwala uniknąć niechcianego zobowiązania bez ponoszenia większych strat finansowych. Cesja leasingu może być również dobrą opcją dla firm, które przechodzą zmiany właścicielskie. Po zmianie umowa może być kontynuowana na tych samych warunkach z innym podmiotem.
Kto może przejąć leasing?
Leasingodawca może przekazać leasing każdemu, z kim się zgodzi. Leasingodawca sprawdzi wiarygodność każdego potencjalnego cesjonariusza. W praktyce oznacza to, że jest on zobowiązany do weryfikacji wniosku. Najczęściej przejmowane są samochody osobowe. Procedury są uproszczone. To samo dotyczy samochodów ciężarowych. W niektórych przypadkach potencjalny cesjonariusz będzie sprawdzany dokładniej.
Jak dokonać cesji leasingu?
Pierwszym krokiem w cesji leasingu jest ustalenie formalności i związanych z nimi kosztów. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z leasingodawcą i zapytać o warunki cesji. Leasingodawcy zazwyczaj pobierają opłatę za zmianę leasingobiorcy. Zazwyczaj opłata ta wynosi od 500 do 1000 złotych. Niektóre firmy leasingowe pobierają wyższe stawki. Koszt powyższego może ponieść nowy leasingobiorca lub dotychczasowy, w zależności od leasingodawcy. Nie ma standardowej reguły. Kolejnym krokiem jest ustalenie losów ubezpieczenia przedmiotu umowy - czy zostanie ono przeniesione na cesjonariusza, a jeśli nie to jak wypłacić pieniądze z niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. Następnie należy wyliczyć pozostałą ratę leasingową i stworzyć ofertę zachęcającą firmy zainteresowane przejęciem umowy. W Internecie można zamieszczać ogłoszenia o cesji na wyspecjalizowanych portalach. Po znalezieniu firmy zainteresowanej przejęciem umowy, należy złożyć wniosek o cesję do leasingodawcy. Po uzyskaniu zgody na cesję podpisywane są wszystkie wymagane dokumenty i dokonywane są rozliczenia. Następnie dochodzi do przekazania przedmiotu.
Dodawać odstępne do umowy leasingu czy nie?
Osoby fizyczne decydują, czy przenieść umowę leasingu, która zawiera odstępne (wynagrodzenie płacone przez przejmującego dotychczasowemu leasingobiorcy). Wynagrodzenie odstępnego może być wyższe, jeśli wartość rynkowa przedmiotu jest znacznie wyższa niż wartość pozostałej części leasingu. Jeśli wynagrodzenie to zostanie ustalone na zbyt wysokim poziomie, znalezienie chętnego do przejęcia leasingu może być trudne. Jeśli do końca spłaty pozostało dużo czasu i duża kwota, najlepiej zamieścić ogłoszenie bez odstępnego lub z symboliczną kwotą.
Anulowanie leasingu jest znacznie trudniejsze niż sprzedaż samochodu, ponieważ pula potencjalnych nabywców pojazdu jest znacznie mniejsza. Możliwe jest znalezienie nabywców, którzy szukają takich pojazdów i zamierzają korzystać z leasingu, gotowi zapłacić dodatkową opłatę. Cesja umowy jest lepszą opcją niż wypowiedzenie umowy. Jest ona bowiem tańsza i nie wymaga ponoszenia nadmiernych kosztów.